Mustafa Cengiz: “Hayaller Van Persie, gerçekler tam tersi”

Galatasaray Kulübü Başkanı Mustafa Cengiz, İrfan Can Kahveci ve Visca transferleri ile ilgili “Göksel Başkan ile görüştük. Benim ne fiyat verdiğimi de tahmin edersiniz. Hayaller Van Persie, gerçekler tam tersi” dedi.

SÜPER LİG 14.01.2021, 17:02
Mustafa Cengiz: “Hayaller Van Persie, gerçekler tam tersi”

Yapılan eleştirilerin kendisini ve yönetim kurulundaki arkadaşlarını bıktırdığını dile getiren Cengiz, "İki yıl üst üste şampiyon olduk, 4 kupa aldık. Altı milyon avro cezamızı ödedik. Hem de ilk defa kara geçtik." diye konuştu.

"KULÜBÜ KAYYUM TEHLİKESİNDEN KURTARDIK"

"Ben bugün varım, yarın yokum. Benim bütün arkadaşlarımı bıktırdılar. Canla başla, kuruş beklemeden çalışan yönetim kurulu üyelerim bıktı. Bu kadar haksız eleştiri, bu kadar komplo teorisi ben görmedim. Bu kadar ağır saldırı karşısında bıkmış durumdalar. Hepsinin sinerjisini kara delik gibi emdiler. Hastalıklara direndiğim gibi buna da direniyorum. On lezyon daha çıkmış. Hiç kimse bana acımaz. Ben de yapayalnızım. Bundan da şikayet etmiyorum. Tükenene kadar mücadeleme devam edeceğim. Benden sonra gelecek olan yönetimlere de ışık veriyorum. Yarın siz bu hataları yaparsanız buraya başkan, yönetim bulamazsınız. Kimse gelmez. Her zaman şampiyon olamayabilirsiniz. Biz şanslıydık."

"GÖKSEL BEY'LE BİRKAÇ DEFA GÖRÜŞTÜM"

Mustafa Cengiz, Galatasaray taraftar grubu ultrAslan'ı kendisinin yönlendirdiği şeklindeki iddialara da cevap vererek, şöyle konuştu:  "ultrAslan 'Bize kahve fincanı gösteren adamla görüşemezsiniz' demiyor mu? Ben o sözcükten sonra görüştüm. Göksel Bey de dürüst insan. Ne görüştümse açıklamış. Ben onlara bunu yaptırsam Göksel Bey'le niye görüşeyim. Göksel Bey açıklamış. Ben Göksel Bey'le birkaç defa görüştüm. Kimi görüştüğüm belli. Benim ne fiyat verdiğimi de tahmin edersiniz. Hayaller Van Persie, gerçekler tam tersi. Toplam 38 milyon avro. Bunlara girmeyelim, pazarlık safhasındayız. 'Ya transfer ya istifa' diyorlar. Böyle bir şey olur mu ya? Ben 7 dönemde 41 futbolcu transfer etmişim, hala doymamışsın dipsiz kara delik gibi. Benim futbolcularım Türkiye'nin en değerli futbolcuları. Bir saattir Fatih hocayla konuşuyoruz. ultrAslan'ı ben yönlendiriyormuşum. 'Ya transfer ya istifa' diyorlar bana. Geçen hafta da yapılmış yönetim aleyhine." 

“MİLLET YAZIYOR, '500 MİLYON YETKİ VAR HARCASANA' DİYE”

Harcama limitlerinde günlük kurun yerine eski kurun esas alınması gerektiğini aktaran Cengiz, şunları söyledi: "Millet yazıyor, '500 milyon yetki var harcasana' diye. O bizim toplam limitimiz. Bunun içine ücret giderlerini, futbolculara ödenen bonservis, maaşları koyduğunuzda verin rakamları Türkiye Futbol Federasyonuna dedim. 'Mahrem, veremeyiz.' dediler. 'Mahremse ben açıklıyorum.' dedim. Artıda olan iki kulüp var. Biri benim, diğeri de Trabzonspor. Ben açıklıyorum, 9,8 milyon lira harcama limitim var. 'Bunu artırın.' dedik. Kur yenilemesi yapıldı. Bugünkü kura getirdiler, topu da bankaların üstüne attılar. Etiket açacaksanız, 'Harcamaları günlük kurdan değil, 8'den yapın.' deyin. Sekizden yaparsanız 26 milyon liraya çıkıyorum. Yapıyorsanız bunun çalışmasını yapın."

"GALATASARAY'IN GELECEĞİNİ KARARTMAM"

Galatasaray'ın geleceğini karartmayacağını söyleyen sarı-kırmızılı kulübün başkanı, "Galatasaray dünyanın en itibarlı kulüplerinden. Yazarım çekleri mayıs sonrasına, gelecek yıla faiz farkını da ekleyerek hepsini alırım. İrfan'ı da diğerlerini de. Sonra da 'Hadi eyvallah.' der, giderim. Buna engel olacak bir güç yok ama beni gebertseniz bunu yapmam. Ben Galatasaray'ın geleceğini karartmam. 'Aferin başkan.' dedirtmem. Bana istedikleri kadar 'Beceriksiz.' desinler. Ben bu konuda beceriksizim. Bunu benden beklemeyin. Hocamızla da konuştuk. Açıkça 'Oldu oldu, olmadı bu kadroyla da yine şampiyon oluruz.' diyor hocamız. Bir noktaya geliriz sonraki yönetimler transfer yapar. Hocamızın dediği isimlerle ilgili çalışmalar devam ediyor." ifadelerini kullandı.

"BENİM 3 YILA DAHA İHTİYACIM VAR"

Göreve geldikleri günden bu yana yaptıkları transferlerin bilançolarını gösteren Cengiz, şunları aktardı: "Taraftar olarak bakarsam beceriksiz bir yönetimiz. Üç yılda aldığımız oyuncu sayısı 47. Üç günde Nagatomo'yu aldık, Ndiaye'yi sattık. 40 milyon avro bonservis ödemişiz. Toplam 68 oyuncu göndermişiz. 18 milyon avro artıdayız. Beceriksiz ve vasat halimiz bu. Becerikli olsaydık ne olacaktı? Bu futbolcuların içinde her şeyimiz açık. Yalan dolan yok. Arkadan dolanıp puan almak yok. Bizim taraftarımız sorgulayıcı, yargılayıcı bir taraftar. Sorguluyor, biz de cevap veriyoruz. Ben buranın patronu değilim. Bana cevap verilmezse şüphelenirim. Benim 3 yıla daha ihtiyacım var. Gelecek yönetimlere öyle bir kulüp vermeliyiz ki oradan sıçramalı."

"DERBİYE KAZANMA HEDEFİYLE ÇIKACAĞIZ"

Süper Lig'in 19. haftasında Beşiktaş ile 17 Ocak Pazar günü oynanacak derbiyle ilgili de konuşan Cengiz, şunları kaydetti: "Derbiye kazanma hedefiyle çıkacağız. Değerli bir rakiple oynayacağız. Bu maçta gerek teknik direktörümüz gerek futbolcular ölümüne oynayacak. Son maçlarda haksız yenilgiler de yaşadık. Top çizgiyi geçmedi. Bunu birçok iç, dış faktöre de bağlayabiliriz. Doğrudan hakemlerin üstüne atmak istemiyorum. Galatasaray, ligin en kaliteli kadrosuna sahip. Çok değerli, onurlu futbolcularımız var. Bizim aktifimizde olan her futbolcu çok değerlidir. Özellikle gençlerin mücadelesi beni çok mutlu ediyor. Hocamız onları monte etmeye başladı. Hak eden kazansın istiyorum, hak eden de Galatasaray olsun."

“HAKSIZ SUÇLAMALAR VAR”

Sarı-kırmızılı ekibin şu ana kadarki performansını da değerlendiren Cengiz, şöyle konuştu: "İlk yarı iyi gidiyoruz. Allah tamamına erdirsin. Birkaç gündür büyük bir kaos oluşturma, yanlış yönlendirmeler görüyoruz. Bana göre haksız suçlamalar var. Geçmişini bilmeyen geleceğini yönetemez. Önemli olan fotoğraf değil filmdir. Biz göreve başladığımızda Sayın Dursun Başkan'a karşı aday olduğumuzda 157 milyon avroya yakın borcumuz vardı. 147 milyon avro olarak UEFA'ya bildirilmişti. Transfer yasağı vardı. 25'inde devir teslim aldık 31'ine kadar 32 milyon lira ödememiz gerekiyordu. Yoksa transfer yasağı ve borçsuzluk kağıdını alamıyorduk. Bunları hallettik. Baskette borçsuzluk aldık. Başımızda UEFA vardı. Şimdi millet hafife alıyor, öyle değil. Tarihinde ilk defa bir kulübe ikinci defa uzlaşma anlaşması yaptılar. UEFA'da da yer yerinden oynadı. Bizi bekleyen Milan ve PSG de bizim yolu izledi. Biz UEFA'da avukatsız savunduk. Avukat kullanmadık. Avrupa'nın büyük avukatları bizi izledi, 'Sizin avukata ihtiyacınız yok.' dediler. 6 milyon avro ceza yedik, onu da ödedik. 500 sayfaya yakın yazışma yaptık."

“HOCA ANLAŞILABİLİR BİR İNSAN”

Programdan önce Fatih Terim ile bir araya geldiklerini aktaran Cengiz, "Biz hocamla devamlı bir araya geliyoruz. Hocama da 'Hocam niye kendinizi yalnız hissediyorsunuz?' diye sordum. 'Sinirlendim, o hale geldim.' diyor. Yalnız hissetmesi bizimle ilgili bir olay değil. Belki de bizimle ilgili. Allah hocamdan bu yaşta bu güç ve sinerjiyi eksik etmesin. Saha kenarında çıldırıyor, bu yaşta yağmuru, karı yiyor. Kolay değil, empati yapıyorum. Bu sırf parayla yapılacak iş değil. Biz hocama hak verdik. Bazen vermiyoruz, 'hayır' diyoruz. Bizim bir derdimiz yok. Hoca konuşulup, anlaşılabilir bir insan. Bir saati aşkın da konuştuk." ifadelerini kullandı.

“NETFLİX Mİ İZLİYOR NE İZLİYORLARSA”

Sorunları kendi aralarında çözdüklerini dile getiren Cengiz, "Biz kavgalıydık, barıştık diye bir durum yok. Ben lafımı esirgemem, kimseden çekinmem. Ben hocamdan çekinmem, hocam da benden çekinmez. Zaten bunu medya üzerinden yapmayız. Hocamın kast ettiği şeyler çok başka. Biz bunu kendi aramızda değerlendiriyoruz. Eğer kavgayı seyretmek için çekirdek aldılarsa, onları Netflix mi izliyor ne izliyorlarsa orada kullansınlar." diye konuştu.

“HOCAMLA 33 SENE DEVAM EDERİM”

Mustafa Cengiz, Terim'in 'Mayıs ayında sözleşmem bitiyor." şeklindeki sözlerinin sorulması üzerine, "Biz 2+3 yıllık sözleşme yaptık. Yani opsiyonu devam ediyor. Mukaveleyi hocamla beraber yaptık. Hocam öyle olmasını istedi. Hocamın o sözü kullanması o anki gerginlikten dolayı. Ben buna saygı duyarım. Burada 33 sene kalsam hocamla 33 sene devam ederim. Hocamın Galatasaray için yaptığını inkar eden çarpılır." değerlendirmesinde bulundu.

"HİÇ TRANSFER YAPAMAYABİLİRİZ"

Mustafa Cengiz, Fatih Terim'in transferlerini istediği İrfan Can Kahveci, Edin Visca, Henry Onyekuru ve Mustafa Muhammed ile ilgili herhangi bir çalışmada bulunup bulunmadıklarına yönelik soruyu şöyle yanıtladı: "Tabi bunlar biraz havalara girdiler. İşte yüksek fiyatlar... Hepsi değerli ama onların bir sıra ve stratejisi var. İzin verirseniz o bize kalsın. Galatasaray mevcut kadrosuyla da Türkiye liginde şampiyon olur. Hocamızın da bizim de hedefimiz şampiyon olduktan sonraki adımlar, uzun vadeli çalışmalar. İrfan Can çok değerli futbolcu. Visca da öyle. Göksel (Gümüşdağ) kardeşimin istediği 13-14 milyon avrodan çok daha değerliler. Ama vermezse Mabud neylesin Mahmut. Bizim kaynak yaratmamız gerekiyor. Taraftar onun için beklesin biraz. Kaynak yaratmadan uzun vadeli borçlanmayız. Bunu benden istemesinler. Bunu yaptıkları anda ben beceriksiz değil, hain olurum. Asıl tehlikeli olan odur."

“TARAFTAR KENDİNİ KIRILGAN HİSSETMESİN”

Kendisinin de koyu bir Galatasaray taraftarı olduğunu vurgulayan Cengiz, sözlerini şöyle sürdürdü: "En koma halimde bile Galatasaray'ı düşündüm. Bu bir hastalık. Şimdi iş o hale geldi ki bir rakibiniz sizden fazla transfer yapınca sizi yenmiş sayılıyor. Yani transferde önde olmak şampiyonluktan daha değerli hale getirildi. Santrfor alamadığımız dönemde en çok golü biz attık. Defans alamadığımız dönemde en az golü biz yedik. Yokluklar bazen fırsat oluşturur. Hocamız da Taylan Antalyalı konusunda şapkadan tavşan çıkardı. Yönetim olarak biz bazen fil çıkartıyoruz. Taraftar kendini kırılgan hissetmesin. Yani 'Rakip takım 18 oyuncu transfer etti, biz edemedik. Rakip takımın başkanı cebinden ödüyor, biz ödemiyoruz...' Galatasaray ne oligark ne de şirket takımıdır. Galatasaray taraftarın takımıdır. Hiç transfer yapamayabiliriz. İstifa en kolay yol. Bana büyük iyilik olur, ancak aradan bir müddet geçtikten sonra buraya kayyum atanırsa ben buna dayanamam."

“İYİ BİR ADAY GÖRÜRSEM ONUN LEHİNE ÇEKİLİRİM"

Mustafa Cengiz, kulübün mayıs ayında yapılacak olağan genel kurulunda aday olmayı düşünmediğini ancak çıkacak adaylara göre de kararını değiştirebileceğini söyledi. Aralık ayında olağanüstü seçimli genel kurulun yapılması için çok uğraştıklarını ancak yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle gerekli izinleri alamadıklarını anlatan Cengiz, "Mayısta aday olmayı düşünmüyorum. İyi bir aday görürsem onun lehine çekilirim. Ancak yeterli görmezsem aday olabilirim. Doktorlarım ve aileme bakarsam... İşin acıklı bölümüne girmeyelim." diye konuştu.

"FUTBOLCU KÖLE DEĞİL"

Mustafa Cengiz, Türkiye Futbol Federasyonu Uyuşmazlık Çözüm Kurulunun (UÇK) futbolcuları Oğulcan Çağlayan'a verdiği ceza hakkındaki soruyu, "Şimdi sizin kurumunuzla bir yıl opsiyonlu sözleşmeniz var. Patronunuz gidip tek taraflı opsiyonu SGK'ya veriyor. Sizin de kafanızda daha iyi bir iş bulma fikri var. Siz de 'Tek taraflı uzatırsan ben de feshediyorum.' diyorsunuz. Bizimle asla bir temas yok. Zaten kararda da ayartan kulüp olmadığımızı söylüyor. Bize ceza vermiyor. Olay bu. Futbolcu köle değil. FIFA da açıkça 'Futbolcunun olurunu almadan imzalayamazsın.' diyor. Herhangi bir spor hukukçusuna sorsalardı zaten bunu yapmazlardı. Diğer kulüpler de UÇK'den rahatsız." şeklinde yanıtladı.

"FALCAO SAKATLIKTAN KURTULAMADI"

Mustafa Cengiz, büyük beklentilerle kadrolarına dahil ettikleri Radamel Falcao'nun sakatlıklardan kurtulamadığını dile getirdi. Falcao'nun çok önemli bir futbolcu olduğunu anlatan Cengiz, "Falcao bir marka. Taraftarın talebiyle yapılan transferdir. Geldiğinde İstanbul sallandı. İstanbul tarihinin belli mitingler hariç en büyük toplantısıymış. Falcao bizim çok değerli bir futbolcumuz. Fakat sakatlıktan kurtulamadı. Bize geldiğinde sakat değildi. Bu çocuk kendini kanıtlamak için ilk maçlarda aşırı yüklendi. Hazır değildi. Şimdi tedavisi için İspanya'ya gitti. Falco karakterli bir futbolcu. Bütün futbolcularımız karakterli. Falcao düzelecek ve gelecek. Bize 'Şu kulübü buldum ve transfer olmak istiyorum' derse ve kulübümüzün de menfaatine olursa kabul ederiz. Kendisine Güney Amerika'dan çok teklif var fakat kabul etmiyor. Arap ülkelerinden de teklifler var." şeklinde görüş belirtti. Cengiz, kadrolarında bulunan futbolcular için herhangi bir resmi transfer teklifi olmadığını da sözlerine ekledi.

Yorumlar (0)
21
açık
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 37 81
2. Fenerbahçe 37 70
3. Konyaspor 37 67
4. Başakşehir 37 62
5. Alanyaspor 37 61
6. Beşiktaş 37 58
7. Antalyaspor 37 58
8. Karagümrük 37 57
9. Adana Demirspor 37 52
10. Sivasspor 37 51
11. Galatasaray 37 51
12. Kasımpaşa 37 50
13. Hatayspor 37 50
14. Kayserispor 37 47
15. Giresunspor 37 45
16. Gaziantep FK 37 43
17. Rizespor 37 36
18. Altay 37 34
19. Göztepe 37 28
20. Ö.K Yeni Malatya 37 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 35 67
2. Ümraniye 35 67
3. Bandırmaspor 35 61
4. İstanbulspor 35 59
5. Erzurumspor 35 58
6. Eyüpspor 35 54
7. Manisa Futbol Kulübü 36 49
8. Tuzlaspor 35 49
9. Samsunspor 35 48
10. Gençlerbirliği 35 48
11. Keçiörengücü 35 48
12. Boluspor 35 47
13. Denizlispor 35 46
14. Altınordu 35 45
15. Adanaspor 35 45
16. Bursaspor 35 41
17. Kocaelispor 35 41
18. Menemen Belediyespor 35 38
19. Balıkesirspor 35 12
Takımlar O P
1. M.City 37 90
2. Liverpool 37 87
3. Chelsea 36 70
4. Tottenham 37 68
5. Arsenal 37 66
6. M. United 37 58
7. West Ham United 37 56
8. Wolverhampton Wanderers 37 51
9. Leicester City 36 48
10. Brighton 37 48
11. Brentford 37 46
12. Newcastle 37 46
13. Crystal Palace 36 45
14. Aston Villa 36 44
15. Southampton 37 41
16. Everton 36 36
17. Leeds United 37 35
18. Burnley 36 34
19. Watford 37 23
20. Norwich City 37 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 37 85
2. Barcelona 37 73
3. Atletico Madrid 37 68
4. Sevilla 37 67
5. Real Betis 37 64
6. Real Sociedad 37 62
7. Villarreal 37 56
8. Athletic Bilbao 37 55
9. Osasuna 37 47
10. Celta Vigo 37 46
11. Valencia 37 45
12. Rayo Vallecano 37 42
13. Espanyol 37 41
14. Getafe 37 39
15. Elche 37 39
16. Granada 37 37
17. Mallorca 37 36
18. Cadiz 37 36
19. Levante 37 32
20. Deportivo Alaves 37 31
Takımlar O P
1. Bayern Munih 34 77
2. B. Dortmund 34 69
3. Leverkusen 34 64
4. RB Leipzig 34 58
5. Union Berlin 34 57
6. Freiburg 34 55
7. FC Köln 34 52
8. Mainz 05 34 46
9. Hoffenheim 34 46
10. Mönchengladbach 34 45
11. E. Frankfurt 34 42
12. Wolfsburg 34 42
13. Bochum 34 42
14. Augsburg 34 38
15. VfB Stuttgart 34 33
16. Hertha Berlin 34 33
17. Arminia Bielefeld 34 28
18. Greuther Fürth 34 18