Mustafa Cengiz: “Hayaller Van Persie, gerçekler tam tersi”

Galatasaray Kulübü Başkanı Mustafa Cengiz, İrfan Can Kahveci ve Visca transferleri ile ilgili “Göksel Başkan ile görüştük. Benim ne fiyat verdiğimi de tahmin edersiniz. Hayaller Van Persie, gerçekler tam tersi” dedi.

SÜPER LİG 14.01.2021, 17:02
Mustafa Cengiz: “Hayaller Van Persie, gerçekler tam tersi”

Yapılan eleştirilerin kendisini ve yönetim kurulundaki arkadaşlarını bıktırdığını dile getiren Cengiz, "İki yıl üst üste şampiyon olduk, 4 kupa aldık. Altı milyon avro cezamızı ödedik. Hem de ilk defa kara geçtik." diye konuştu.

"KULÜBÜ KAYYUM TEHLİKESİNDEN KURTARDIK"

"Ben bugün varım, yarın yokum. Benim bütün arkadaşlarımı bıktırdılar. Canla başla, kuruş beklemeden çalışan yönetim kurulu üyelerim bıktı. Bu kadar haksız eleştiri, bu kadar komplo teorisi ben görmedim. Bu kadar ağır saldırı karşısında bıkmış durumdalar. Hepsinin sinerjisini kara delik gibi emdiler. Hastalıklara direndiğim gibi buna da direniyorum. On lezyon daha çıkmış. Hiç kimse bana acımaz. Ben de yapayalnızım. Bundan da şikayet etmiyorum. Tükenene kadar mücadeleme devam edeceğim. Benden sonra gelecek olan yönetimlere de ışık veriyorum. Yarın siz bu hataları yaparsanız buraya başkan, yönetim bulamazsınız. Kimse gelmez. Her zaman şampiyon olamayabilirsiniz. Biz şanslıydık."

"GÖKSEL BEY'LE BİRKAÇ DEFA GÖRÜŞTÜM"

Mustafa Cengiz, Galatasaray taraftar grubu ultrAslan'ı kendisinin yönlendirdiği şeklindeki iddialara da cevap vererek, şöyle konuştu:  "ultrAslan 'Bize kahve fincanı gösteren adamla görüşemezsiniz' demiyor mu? Ben o sözcükten sonra görüştüm. Göksel Bey de dürüst insan. Ne görüştümse açıklamış. Ben onlara bunu yaptırsam Göksel Bey'le niye görüşeyim. Göksel Bey açıklamış. Ben Göksel Bey'le birkaç defa görüştüm. Kimi görüştüğüm belli. Benim ne fiyat verdiğimi de tahmin edersiniz. Hayaller Van Persie, gerçekler tam tersi. Toplam 38 milyon avro. Bunlara girmeyelim, pazarlık safhasındayız. 'Ya transfer ya istifa' diyorlar. Böyle bir şey olur mu ya? Ben 7 dönemde 41 futbolcu transfer etmişim, hala doymamışsın dipsiz kara delik gibi. Benim futbolcularım Türkiye'nin en değerli futbolcuları. Bir saattir Fatih hocayla konuşuyoruz. ultrAslan'ı ben yönlendiriyormuşum. 'Ya transfer ya istifa' diyorlar bana. Geçen hafta da yapılmış yönetim aleyhine." 

“MİLLET YAZIYOR, '500 MİLYON YETKİ VAR HARCASANA' DİYE”

Harcama limitlerinde günlük kurun yerine eski kurun esas alınması gerektiğini aktaran Cengiz, şunları söyledi: "Millet yazıyor, '500 milyon yetki var harcasana' diye. O bizim toplam limitimiz. Bunun içine ücret giderlerini, futbolculara ödenen bonservis, maaşları koyduğunuzda verin rakamları Türkiye Futbol Federasyonuna dedim. 'Mahrem, veremeyiz.' dediler. 'Mahremse ben açıklıyorum.' dedim. Artıda olan iki kulüp var. Biri benim, diğeri de Trabzonspor. Ben açıklıyorum, 9,8 milyon lira harcama limitim var. 'Bunu artırın.' dedik. Kur yenilemesi yapıldı. Bugünkü kura getirdiler, topu da bankaların üstüne attılar. Etiket açacaksanız, 'Harcamaları günlük kurdan değil, 8'den yapın.' deyin. Sekizden yaparsanız 26 milyon liraya çıkıyorum. Yapıyorsanız bunun çalışmasını yapın."

"GALATASARAY'IN GELECEĞİNİ KARARTMAM"

Galatasaray'ın geleceğini karartmayacağını söyleyen sarı-kırmızılı kulübün başkanı, "Galatasaray dünyanın en itibarlı kulüplerinden. Yazarım çekleri mayıs sonrasına, gelecek yıla faiz farkını da ekleyerek hepsini alırım. İrfan'ı da diğerlerini de. Sonra da 'Hadi eyvallah.' der, giderim. Buna engel olacak bir güç yok ama beni gebertseniz bunu yapmam. Ben Galatasaray'ın geleceğini karartmam. 'Aferin başkan.' dedirtmem. Bana istedikleri kadar 'Beceriksiz.' desinler. Ben bu konuda beceriksizim. Bunu benden beklemeyin. Hocamızla da konuştuk. Açıkça 'Oldu oldu, olmadı bu kadroyla da yine şampiyon oluruz.' diyor hocamız. Bir noktaya geliriz sonraki yönetimler transfer yapar. Hocamızın dediği isimlerle ilgili çalışmalar devam ediyor." ifadelerini kullandı.

"BENİM 3 YILA DAHA İHTİYACIM VAR"

Göreve geldikleri günden bu yana yaptıkları transferlerin bilançolarını gösteren Cengiz, şunları aktardı: "Taraftar olarak bakarsam beceriksiz bir yönetimiz. Üç yılda aldığımız oyuncu sayısı 47. Üç günde Nagatomo'yu aldık, Ndiaye'yi sattık. 40 milyon avro bonservis ödemişiz. Toplam 68 oyuncu göndermişiz. 18 milyon avro artıdayız. Beceriksiz ve vasat halimiz bu. Becerikli olsaydık ne olacaktı? Bu futbolcuların içinde her şeyimiz açık. Yalan dolan yok. Arkadan dolanıp puan almak yok. Bizim taraftarımız sorgulayıcı, yargılayıcı bir taraftar. Sorguluyor, biz de cevap veriyoruz. Ben buranın patronu değilim. Bana cevap verilmezse şüphelenirim. Benim 3 yıla daha ihtiyacım var. Gelecek yönetimlere öyle bir kulüp vermeliyiz ki oradan sıçramalı."

"DERBİYE KAZANMA HEDEFİYLE ÇIKACAĞIZ"

Süper Lig'in 19. haftasında Beşiktaş ile 17 Ocak Pazar günü oynanacak derbiyle ilgili de konuşan Cengiz, şunları kaydetti: "Derbiye kazanma hedefiyle çıkacağız. Değerli bir rakiple oynayacağız. Bu maçta gerek teknik direktörümüz gerek futbolcular ölümüne oynayacak. Son maçlarda haksız yenilgiler de yaşadık. Top çizgiyi geçmedi. Bunu birçok iç, dış faktöre de bağlayabiliriz. Doğrudan hakemlerin üstüne atmak istemiyorum. Galatasaray, ligin en kaliteli kadrosuna sahip. Çok değerli, onurlu futbolcularımız var. Bizim aktifimizde olan her futbolcu çok değerlidir. Özellikle gençlerin mücadelesi beni çok mutlu ediyor. Hocamız onları monte etmeye başladı. Hak eden kazansın istiyorum, hak eden de Galatasaray olsun."

“HAKSIZ SUÇLAMALAR VAR”

Sarı-kırmızılı ekibin şu ana kadarki performansını da değerlendiren Cengiz, şöyle konuştu: "İlk yarı iyi gidiyoruz. Allah tamamına erdirsin. Birkaç gündür büyük bir kaos oluşturma, yanlış yönlendirmeler görüyoruz. Bana göre haksız suçlamalar var. Geçmişini bilmeyen geleceğini yönetemez. Önemli olan fotoğraf değil filmdir. Biz göreve başladığımızda Sayın Dursun Başkan'a karşı aday olduğumuzda 157 milyon avroya yakın borcumuz vardı. 147 milyon avro olarak UEFA'ya bildirilmişti. Transfer yasağı vardı. 25'inde devir teslim aldık 31'ine kadar 32 milyon lira ödememiz gerekiyordu. Yoksa transfer yasağı ve borçsuzluk kağıdını alamıyorduk. Bunları hallettik. Baskette borçsuzluk aldık. Başımızda UEFA vardı. Şimdi millet hafife alıyor, öyle değil. Tarihinde ilk defa bir kulübe ikinci defa uzlaşma anlaşması yaptılar. UEFA'da da yer yerinden oynadı. Bizi bekleyen Milan ve PSG de bizim yolu izledi. Biz UEFA'da avukatsız savunduk. Avukat kullanmadık. Avrupa'nın büyük avukatları bizi izledi, 'Sizin avukata ihtiyacınız yok.' dediler. 6 milyon avro ceza yedik, onu da ödedik. 500 sayfaya yakın yazışma yaptık."

“HOCA ANLAŞILABİLİR BİR İNSAN”

Programdan önce Fatih Terim ile bir araya geldiklerini aktaran Cengiz, "Biz hocamla devamlı bir araya geliyoruz. Hocama da 'Hocam niye kendinizi yalnız hissediyorsunuz?' diye sordum. 'Sinirlendim, o hale geldim.' diyor. Yalnız hissetmesi bizimle ilgili bir olay değil. Belki de bizimle ilgili. Allah hocamdan bu yaşta bu güç ve sinerjiyi eksik etmesin. Saha kenarında çıldırıyor, bu yaşta yağmuru, karı yiyor. Kolay değil, empati yapıyorum. Bu sırf parayla yapılacak iş değil. Biz hocama hak verdik. Bazen vermiyoruz, 'hayır' diyoruz. Bizim bir derdimiz yok. Hoca konuşulup, anlaşılabilir bir insan. Bir saati aşkın da konuştuk." ifadelerini kullandı.

“NETFLİX Mİ İZLİYOR NE İZLİYORLARSA”

Sorunları kendi aralarında çözdüklerini dile getiren Cengiz, "Biz kavgalıydık, barıştık diye bir durum yok. Ben lafımı esirgemem, kimseden çekinmem. Ben hocamdan çekinmem, hocam da benden çekinmez. Zaten bunu medya üzerinden yapmayız. Hocamın kast ettiği şeyler çok başka. Biz bunu kendi aramızda değerlendiriyoruz. Eğer kavgayı seyretmek için çekirdek aldılarsa, onları Netflix mi izliyor ne izliyorlarsa orada kullansınlar." diye konuştu.

“HOCAMLA 33 SENE DEVAM EDERİM”

Mustafa Cengiz, Terim'in 'Mayıs ayında sözleşmem bitiyor." şeklindeki sözlerinin sorulması üzerine, "Biz 2+3 yıllık sözleşme yaptık. Yani opsiyonu devam ediyor. Mukaveleyi hocamla beraber yaptık. Hocam öyle olmasını istedi. Hocamın o sözü kullanması o anki gerginlikten dolayı. Ben buna saygı duyarım. Burada 33 sene kalsam hocamla 33 sene devam ederim. Hocamın Galatasaray için yaptığını inkar eden çarpılır." değerlendirmesinde bulundu.

"HİÇ TRANSFER YAPAMAYABİLİRİZ"

Mustafa Cengiz, Fatih Terim'in transferlerini istediği İrfan Can Kahveci, Edin Visca, Henry Onyekuru ve Mustafa Muhammed ile ilgili herhangi bir çalışmada bulunup bulunmadıklarına yönelik soruyu şöyle yanıtladı: "Tabi bunlar biraz havalara girdiler. İşte yüksek fiyatlar... Hepsi değerli ama onların bir sıra ve stratejisi var. İzin verirseniz o bize kalsın. Galatasaray mevcut kadrosuyla da Türkiye liginde şampiyon olur. Hocamızın da bizim de hedefimiz şampiyon olduktan sonraki adımlar, uzun vadeli çalışmalar. İrfan Can çok değerli futbolcu. Visca da öyle. Göksel (Gümüşdağ) kardeşimin istediği 13-14 milyon avrodan çok daha değerliler. Ama vermezse Mabud neylesin Mahmut. Bizim kaynak yaratmamız gerekiyor. Taraftar onun için beklesin biraz. Kaynak yaratmadan uzun vadeli borçlanmayız. Bunu benden istemesinler. Bunu yaptıkları anda ben beceriksiz değil, hain olurum. Asıl tehlikeli olan odur."

“TARAFTAR KENDİNİ KIRILGAN HİSSETMESİN”

Kendisinin de koyu bir Galatasaray taraftarı olduğunu vurgulayan Cengiz, sözlerini şöyle sürdürdü: "En koma halimde bile Galatasaray'ı düşündüm. Bu bir hastalık. Şimdi iş o hale geldi ki bir rakibiniz sizden fazla transfer yapınca sizi yenmiş sayılıyor. Yani transferde önde olmak şampiyonluktan daha değerli hale getirildi. Santrfor alamadığımız dönemde en çok golü biz attık. Defans alamadığımız dönemde en az golü biz yedik. Yokluklar bazen fırsat oluşturur. Hocamız da Taylan Antalyalı konusunda şapkadan tavşan çıkardı. Yönetim olarak biz bazen fil çıkartıyoruz. Taraftar kendini kırılgan hissetmesin. Yani 'Rakip takım 18 oyuncu transfer etti, biz edemedik. Rakip takımın başkanı cebinden ödüyor, biz ödemiyoruz...' Galatasaray ne oligark ne de şirket takımıdır. Galatasaray taraftarın takımıdır. Hiç transfer yapamayabiliriz. İstifa en kolay yol. Bana büyük iyilik olur, ancak aradan bir müddet geçtikten sonra buraya kayyum atanırsa ben buna dayanamam."

“İYİ BİR ADAY GÖRÜRSEM ONUN LEHİNE ÇEKİLİRİM"

Mustafa Cengiz, kulübün mayıs ayında yapılacak olağan genel kurulunda aday olmayı düşünmediğini ancak çıkacak adaylara göre de kararını değiştirebileceğini söyledi. Aralık ayında olağanüstü seçimli genel kurulun yapılması için çok uğraştıklarını ancak yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle gerekli izinleri alamadıklarını anlatan Cengiz, "Mayısta aday olmayı düşünmüyorum. İyi bir aday görürsem onun lehine çekilirim. Ancak yeterli görmezsem aday olabilirim. Doktorlarım ve aileme bakarsam... İşin acıklı bölümüne girmeyelim." diye konuştu.

"FUTBOLCU KÖLE DEĞİL"

Mustafa Cengiz, Türkiye Futbol Federasyonu Uyuşmazlık Çözüm Kurulunun (UÇK) futbolcuları Oğulcan Çağlayan'a verdiği ceza hakkındaki soruyu, "Şimdi sizin kurumunuzla bir yıl opsiyonlu sözleşmeniz var. Patronunuz gidip tek taraflı opsiyonu SGK'ya veriyor. Sizin de kafanızda daha iyi bir iş bulma fikri var. Siz de 'Tek taraflı uzatırsan ben de feshediyorum.' diyorsunuz. Bizimle asla bir temas yok. Zaten kararda da ayartan kulüp olmadığımızı söylüyor. Bize ceza vermiyor. Olay bu. Futbolcu köle değil. FIFA da açıkça 'Futbolcunun olurunu almadan imzalayamazsın.' diyor. Herhangi bir spor hukukçusuna sorsalardı zaten bunu yapmazlardı. Diğer kulüpler de UÇK'den rahatsız." şeklinde yanıtladı.

"FALCAO SAKATLIKTAN KURTULAMADI"

Mustafa Cengiz, büyük beklentilerle kadrolarına dahil ettikleri Radamel Falcao'nun sakatlıklardan kurtulamadığını dile getirdi. Falcao'nun çok önemli bir futbolcu olduğunu anlatan Cengiz, "Falcao bir marka. Taraftarın talebiyle yapılan transferdir. Geldiğinde İstanbul sallandı. İstanbul tarihinin belli mitingler hariç en büyük toplantısıymış. Falcao bizim çok değerli bir futbolcumuz. Fakat sakatlıktan kurtulamadı. Bize geldiğinde sakat değildi. Bu çocuk kendini kanıtlamak için ilk maçlarda aşırı yüklendi. Hazır değildi. Şimdi tedavisi için İspanya'ya gitti. Falco karakterli bir futbolcu. Bütün futbolcularımız karakterli. Falcao düzelecek ve gelecek. Bize 'Şu kulübü buldum ve transfer olmak istiyorum' derse ve kulübümüzün de menfaatine olursa kabul ederiz. Kendisine Güney Amerika'dan çok teklif var fakat kabul etmiyor. Arap ülkelerinden de teklifler var." şeklinde görüş belirtti. Cengiz, kadrolarında bulunan futbolcular için herhangi bir resmi transfer teklifi olmadığını da sözlerine ekledi.

Yorumlar (0)
16
açık
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 39 81
2. Galatasaray 39 81
3. Fenerbahçe 39 79
4. Trabzonspor 39 68
5. Sivasspor 39 62
6. Hatayspor 39 61
7. Alanyaspor 39 57
8. Karagümrük 39 57
9. Gaziantep FK 39 55
10. Göztepe 39 51
11. Konyaspor 39 49
12. Rizespor 39 48
13. Kasımpaşa 39 46
14. Malatyaspor 39 45
15. Başakşehir 39 45
16. Antalyaspor 39 43
17. Kayserispor 39 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 39 38
20. Gençlerbirliği 39 38
21. Denizlispor 39 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 36 83
2. M. United 36 70
3. Leicester City 36 66
4. Chelsea 36 64
5. Liverpool 35 60
6. West Ham 35 58
7. Tottenham 35 56
8. Everton 35 56
9. Arsenal 36 55
10. Leeds United 35 50
11. Aston Villa 35 49
12. Wolverhampton 35 45
13. Crystal Palace 35 41
14. Southampton 35 40
15. Burnley 35 39
16. Newcastle 36 39
17. Brighton 35 37
18. Fulham 35 27
19. West Bromwich 35 26
20. Sheffield United 35 17
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 36 80
2. Real Madrid 36 78
3. Barcelona 36 76
4. Sevilla 36 74
5. Real Sociedad 36 56
6. Real Betis 36 55
7. Villarreal 36 55
8. Celta de Vigo 36 50
9. Athletic Bilbao 36 46
10. Granada 36 45
11. Osasuna 36 44
12. Cádiz 36 43
13. Levante 36 40
14. Valencia 36 39
15. Deportivo Alaves 36 35
16. Getafe 36 34
17. Huesca 36 33
18. Real Valladolid 36 31
19. Elche 36 30
20. Eibar 36 30
Takımlar O P
1. Bayern Munih 32 74
2. RB Leipzig 32 64
3. Wolfsburg 32 60
4. B. Dortmund 32 58
5. E. Frankfurt 32 57
6. Leverkusen 32 51
7. M'gladbach 32 46
8. Union Berlin 32 46
9. Freiburg 32 44
10. Stuttgart 32 42
11. Hoffenheim 32 39
12. Mainz 05 32 36
13. Hertha Berlin 32 34
14. Augsburg 32 33
15. Werder Bremen 32 31
16. Arminia Bielefeld 32 31
17. Köln 32 29
18. Schalke 04 32 13